Obsah

Kulturní a sportovní akce v obci Bystřice a blízkém okolí

Chcete zveřejněnit kulturní nebo sportovní akci? Pošlete nám informace na ic@bystrice.cz 

Akce

Omezit výpis akcí na


Datum konání: calendar calendar

Plakát
1. 6. 2020 - 23. 6. 2020
Místo konání: Místní knihovna
Srdečně zveme do Místní knihovny v Mostech u Jablunkova na výstavu s názvem "Má vlast cestami proměn".

Putovní výstava zachycuje různá místa naší vlasti prostřednictvím fotografií, které prezentují stav před rekonstrukcí a po ní. Jsou zde zachyceny stavby, památky, objekty nebo i parky a zákoutí.
Je zde zachycena i proměna budovy železniční stanice v Mostech u Jablunkova.

Výstava bude v Místní knihovně k vidění od 1.6. do 23.6.2020. celý text

2. 6. 2020 - 10. 7. 2020 začátek od 16:00
Místo konání: Dřevěnka na Fojtství - Mosty u Jablunkova
Srdečně zveme do Dřevěnky na Fojtství na výstavu fotografií z folklorních slavností v regionu "Beskydský folklór".

Autorem výstavy je pan Marcel Kunz.

Výstava bude v prostorách Dřevěnky na Fojtství k vidění od 2.6. do 10.7.2020.

Co nám o sobě Marcel Kunz prozradil?

"Jsem fotograf na plný úvazek, pracuji jako fotoreportér pro třinecký Hutník, Zwrot a další tištěná a internetová média což mě udržuje v kondici fotografa.
Bydlím v Třinci a moje hlavní oblast působnosti je třinecko, jablunkovsko a těšínsko.
Vystudoval jsem Automatizační a výpočetní techniku, pracoval v Tesle, Třineckých železárnách a po roce 1991 OSVČ jako počítačový programátor, fotograf a kameraman. Dnes již fotograf a kameraman.
S fotografií jsem začínal ještě v devadesátých létech minulého století, kdy jsem byl členem třineckého foto klubu pod vedením Rudolfa Homy. Fotilo se na film, vyvolávalo a na pravidelných pondělních srazech v třineckém kulturním domě hodnotilo a kritizovalo výsledky a ty nejlepší fotografie šly na výstavy.
Přijali mě tehda i na konzervatoř obor fotografie kde jsem studoval do listopadu 1989, ale po revoluci se otevřely nové možnosti, tak jsem začal podnikat a na studium nezbyl čas.
Mnoho aktivit je spíše na škodu tak v roce 2012 jsem začal vše mimo focení utlumovat a zcela se věnovat focení. Měl jsem více času na studium fotografie a postpocesu, učil, se, zkoušel, přemýšlel ještě dřív, než jsem zmačknul spoušť. K focení jsem přibral natáčení, studoval řeži, kameru a střih. Může se to zdát jako další nesmyslné nabalování činností, ale díky tomu jsem se naučil vystavět smysluplný foto příběh podle zákonitosti kinomatografie což mě posunulo o notný kus dále kupředu.
Focení mi už docela šlo, tak jsem začal fotit pro noviny, z počátku zejména pro třinecký Hutník a začal dostávat celostránkový prostor pro své fotoreportáže. Dnes už to bude přes stovku celostránkových reportáží.
Minimálně jednou ročně vystavuji fotografie v rámci činnosti třineckého fotoklubu a občas pořádám i autorskou výstavu.
Co říct na závěr? Hodně fotím akce třineckého Country klubu a mám zde i stálou expozicí fotografií".

Setkání s autorem proběhne 2.6.2020 v 16:00

Prosíme o dodržování hygienických pravidel při návštěvě výstavy: maximálně 7 návštěvníků najednou s rozestupy 2 m s výjimkou členů domácnosti, provedení dezinfekce rukou u vstupu na výstavu.

Děkujeme celý text

2. 6. 2020 - 10. 7. 2020 začátek od 16:00
Místo konání: Dřevěnka na Fojtství
Srdečně zveme do Dřevěnky na Fojtství na výstavu modelů dřevěných staveb a lidové architektury "Valašské roubenky na dlani".

Autorem výstavy je pan Bohdan Gallat.
Výstava bude v prostorách Dřevěnky na Fojtství k vidění od 2.6. do 10.7.2020.

Bohdan Gallat se narodil v r. 1960 v Bruntále, jeho nynější bydliště je v Olomouci a v Horním Žlebu u Šternberka, kde vznikají vystavené exponáty.

Lidové architektuře – stavbě modelů se věnuji již 30 roků. Měl vždy vztah k historii, zvláště pak k lidovému stavitelství, k práci se dřevem a tento zájem vyústil ke stavbě modelů dřevěnic, roubenek, poloroubených domů, roubených kostelů, apod. Snoubí se zde řezbářství a dřevomodelářství, detailní zpracování a opracování dřeva, důraz z drobné, ale důležité prvky lidového stavitelství. Inspiraci hledá především ve skanzenech lidové architektury – v Rožnově pod Radhoštěm, v Přerově nad Labem, v Příkazích na Olomoucku. Výsledkem je skanzen „na dlani“, kde je možno vidět valašské roubenky, poloroubené domy z Podkrkonoší, roubené domy ze středního Polabí, roubený kostel z Maršíkova u Šumperka a také zemědělská usedlost – žudro z hanáckých Příkaz na Olomoucku. Návštěvníci tak mohou vidět různorodost lidového stavitelství a architektury z různých části Čech, Moravy a Slezska na jednom místě. Tyto modely jsou často také vyhledávané dětmi ze zrakovým postižením, které si je mohou „prohlédnout“ pohmatem, což by v reálné velikost nebylo možné.
Bohdan Gallat se pravidelně zúčastňuje výstavy FOR MODEL v Olomouci, v Hanáckém skanzenu v Příkazích na Olomoucku; tato expozice se také proměňuje ve velký lidový betlém, vystavený např. v kostele Českobratrské církve evangelické v Olomouci.
Soubor staveb se stále rozšiřuje, v plánu je stavba kostela sv. Anny z Větřkovic, který se nachází v dřevěném městečku ve Valašské muzeu v přírodě, druhé žudro z Příkaz a další.

Setkání s autorem výstavy proběhne 2.6.2020 v 16:00.

Prosíme o dodržování hygienických pravidel při návštěvě výstavy: maximálně 7 návštěvníků najednou s rozestupy 2 m s výjimkou členů domácnosti, provedení dezinfekce rukou u vstupu na výstavu.

Děkujeme celý text

Restaurant day v Bystřici 1
15. 8. 2020 začátek od 08:00
Místo konání: Bystřice - park v centru
Restaurant Day je celosvětový karneval jídla, kdy si každý může vytvořit restauraci, kavárnu nebo bar na jeden den. Může to být kdekoliv: u Vás doma, v kanceláři, na rohu ulice, na vaší zahradě nebo v parku - fantazii se meze nekladou! Restaurant Day je svobodná komunitní akce připravovaná lidmi pro lidi. Zapojit se může kdokoliv!
Každý může ukázat své kuchařské umění!
Registrace na RDBystrice@gmail.com celý text