Obsah

Valašské roubenky na dlani

Srdečně zveme do Dřevěnky na Fojtství na výstavu modelů dřevěných staveb a lidové architektury "Valašské roubenky na dlani".

Autorem výstavy je pan Bohdan Gallat.
Výstava bude v prostorách Dřevěnky na Fojtství k vidění od 2.6. do 10.7.2020.

Bohdan Gallat se narodil v r. 1960 v Bruntále, jeho nynější bydliště je v Olomouci a v Horním Žlebu u Šternberka, kde vznikají vystavené exponáty.

Lidové architektuře – stavbě modelů se věnuji již 30 roků. Měl vždy vztah k historii, zvláště pak k lidovému stavitelství, k práci se dřevem a tento zájem vyústil ke stavbě modelů dřevěnic, roubenek, poloroubených domů, roubených kostelů, apod. Snoubí se zde řezbářství a dřevomodelářství, detailní zpracování a opracování dřeva, důraz z drobné, ale důležité prvky lidového stavitelství. Inspiraci hledá především ve skanzenech lidové architektury – v Rožnově pod Radhoštěm, v Přerově nad Labem, v Příkazích na Olomoucku. Výsledkem je skanzen „na dlani“, kde je možno vidět valašské roubenky, poloroubené domy z Podkrkonoší, roubené domy ze středního Polabí, roubený kostel z Maršíkova u Šumperka a také zemědělská usedlost – žudro z hanáckých Příkaz na Olomoucku. Návštěvníci tak mohou vidět různorodost lidového stavitelství a architektury z různých části Čech, Moravy a Slezska na jednom místě. Tyto modely jsou často také vyhledávané dětmi ze zrakovým postižením, které si je mohou „prohlédnout“ pohmatem, což by v reálné velikost nebylo možné.
Bohdan Gallat se pravidelně zúčastňuje výstavy FOR MODEL v Olomouci, v Hanáckém skanzenu v Příkazích na Olomoucku; tato expozice se také proměňuje ve velký lidový betlém, vystavený např. v kostele Českobratrské církve evangelické v Olomouci.
Soubor staveb se stále rozšiřuje, v plánu je stavba kostela sv. Anny z Větřkovic, který se nachází v dřevěném městečku ve Valašské muzeu v přírodě, druhé žudro z Příkaz a další.

Setkání s autorem výstavy proběhne 2.6.2020 v 16:00.

Prosíme o dodržování hygienických pravidel při návštěvě výstavy: maximálně 7 návštěvníků najednou s rozestupy 2 m s výjimkou členů domácnosti, provedení dezinfekce rukou u vstupu na výstavu.

Děkujeme

Datum konání: 2. 6. 2020 - 10. 7. 2020 začátek od 16:00

Místo konání: Dřevěnka na Fojtství, Mosty u Jablunkova

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Neuvedeno

Doba trvání: 38.3 dní

Příloha

Vytvořeno: 20. 5. 2020
Poslední aktualizace: 20. 5. 2020 10:48